یرقان حاصل از شیر مادر

یرقان حاصل از شیر مادر

برخی علل زردی نوزادان ، زردی حاصل از مصرف شیر مادر توسط نوزاد می باشد. در شرایط نرمال مقدار بیلی روبین غیر مستقیم ، در خون بند ناف ،  1-3 mg/dl می باشد. بنابراین یرقان یا همان زردی در روزهای 3-2 آشکار می شود و معمولا بین روزهای دوم تا چهارم با غلظت  5-6mg/dl به پیک خود می رسد و بین روزهای 5 و 7 به سطح زیر 2mg/dl کاهش پیدا می کند.

تقریبا 2% نوزادان ترم که از سینه مادر تغذیه می کنند، پس از روز 7 تولدشان ، افزایش چشمگیر بیلی روبین غیرمستقیم ، در خونشان دیده می شود. یرقان حاصل از شیر مادر طی هفته 2-3 دیده می شود و بالاترین غلظت آن در حد 10-30mg/dl می باشد.

دکتر محمد رضا رضایی ، فوق تخصص نوزادان و دکتر ریتا محجوبی جراح و دندانپزشک کودکان در زمینه تشخیص و درمان انواع بیماری های مربوط به نوزادان و کودکان دارای تجربه و مهارت هستند ، شما عزیزان می توانید برای مشاوره و مراجعه با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید :
44366550-44366989

درمان یرقان حاصل از شیر مادر

در صورت ادامه تغذیه از شیر مادر، بیلی روبین به تدریج کم شده ولی ممکن است، به مدت 10-3 هفته در سطح پائین تری ادامه پیدا کند. چنانچه شیردهی مادر قطع شود ، سطح بیلی روبین به سرعت کاهش یافته و طی چند روز به مقدار نرمال خود می رسد.

با شروع مجدد شیردهی، بیلی روبین سرم به ندرت به سطح قبلی خود باز می گردد. فتوتراپی می تواند مفید باشد. کرنیکتروس در این نوزادان گرچه نادر می باشد، اما اتفاق می افتد. علت یرقان شیرمادر کاملا مشخص نیست، اما می تواند به علت وجود گلوکورونیداز در شیر مادر باشد.

تغذیه با شیر مادر به صورت مکرر و پی در پی ، هم اتاق بودن مادر و نوزاد ، شیردهی شبانه و حمایت از تداوم شیردهی (ongoing lactation) می تواند، شیوع یرقان زودرس ناشی از شیر مادر را کاهش دهد.

یرقان حاصل از شیر مادر

یرقان حاصل از شیر مادر

چنانچه یرقان حاصل از شیر مادر صورت گیرد، بهتر است شیردهی به صورت موقت قطع شده تا سطح بیلی روبین پائیین آید و برای یک یا دو روز از فورمولا استفاده شود. علاوه بر این اگر میزان دریافتی نوزاد اندک باشد ، کاهش وزن شدید باشد ، یا نوزاد دهیدره شده باشد می توان از تغذیه مکرر همراه با استفاده از فورمولا با شیر دوشیده ی مادر ، به عنوان مکمل استفاده و بهره گرفت.

نشانه های یرقان حاصل از شیر مادر

سندروم یرقان حاصل از شیر مادر، را باید از؛ هیپربیلی روبینمی غیرمستقیم زودرس و شدید که، یرقان تغذیه از پستان (breast-feeding jaundice) نامیده می شود، متمایز دانست. یرقان تغذیه از پستان، در هفته اول زندگی ، نزد نوزادانی دیده می شود که از شیر مادر تغذیه نموده اند و سطح بیلی روبین آن ها نسبت به نوزادان تغذیه شده با فورمولا، بالاتر می باشد.

هیپربیلی روبینمی (بیشتر از 12mr/dl) در 13 % نوزادانی که از سینه ی مادر تغذیه می کنند در هفته اول زندگیشان اتفاق می افتد. این هیپربیلی روبینمی ، می تواند ناشی از کاهش مصرف شیر همراه با دهیدراسیون و یا کاهش دریافت کالری، در نظر گرفته شود. در صورت تغذیه این نوزادان با آب قند، سطح بیلی روبین سرم بالاتر خواهد رفت که علت آن تا حدی ناشی از کاهش مصرف شیر مادر ( که حاوی مقدار بیشتری کالری می باشد) می باشد.

برخی مطالب مفید دکتر محمد رضا رضایی فوق تخصص نوزادان :

زردی نوزادان

عفونت گوش میانی

عفونت در کودکان

پاسخ

19 − چهارده =