کولیک نوزادان چیست

کولیک نوزادان چیست

 

کولیک نوزادان چیست ؟  شاید خیلی از  شما ها با این واژه آشنا نباشید  ،در حقیقیت کولیک نوزادان بیشتر با درد شکمی  ظاهر می شود  و می تواند سبب بی قراری در کودک شود ، در این مقاله دکتر محمد رضا رضایی بهترین متخصص کودکان در رابطه با  راه های تشخیص  کولیک در نوزاد  و درمان قطعی آن صحبت می کنند  . توصیه می شود تا مقاله زیر را مطلالعه فرمایید .

کولیک شیر خواری  معمولا  در شیر خواران  1 تا 3 ماه رخ می دهد  که به صورت گریه  های مکرر و بی قراری در کودکان تظاهر می کند . معمولا  روز های به خصوص  هنگام غروب علائم ظاهر می شود . این حمله معمولا ناگهانی آغاز می شود و اغلب پس از شیر  خوردن رخ می دهد  لذا احتمال  می دهند  با در شکمی  ارتباط داشته  باشد . کودک بلند گریه می کند  و پاهایش را در شکم جمع می کند . این حملات معمولا چند ساعت طول می کشند .

دکتر محمد رضا رضایی فوق تخصص نوزادان و دکتر ریتا محجوبی جراح و دندانپزشک کودکان در زمینه تشخیص و درمان انواع بیماری های مربوط به نوزادان و کودکان دارای تجربه و مهارت هستند ،شما می توانید برای مشاوره و مراجعه با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید :
44366550-44366989

علائم کولیک شیر خواری

این علائم بیشتر در کوکانی ظاهر می شود که در شرایط عادی تغذیه خوبی دارند  از جمله این علائم :

گریه های مداوم کودک سبب اختلال خواب کودک  می شود .

نوزاد بیشتر در هنگام گریه  آروغ و یا باد گلو می زند .

نظم غذا کودک بهم می خورد ،در حقیقت بی قراری بیش از حد و گریه کودک سبب می شود که  کودک نتواند راحت غذا بخورد .

در کودکی که مبتلا به کولیک است ،وضعیت اندامی او به گونه ای است که کودک مشت خود را گره می کند  و عضله شکم خود را منقبض ،در این شرایط می توان فهمید که کودک دچار ناراحتی های شکمی و کولیک می باشد  .

توصیه های تغذیه  ای   در کولیک شیر خواران چیست ؟

بعضی مادران سعی می کنند  با شیر دادن  شیر خوار را آرام کنند اما موفق نمی شوند . دادن آب قند  یا نبات وضعیت  کودک را بدتر  می کند  زیرا میزان گاز روده را افزایش می دهد.بعضی مادران شیر ده فکر می کنند با افزایش مصرف مواد لبنی و شیر تازه گاو سالم تر هستند  و از طرفی  شیر آن ها بیشتر  می شود  اما مادران  شیرده باید بدانند  برای تولید  بیشتر شیر مجبور  به نوشیدن  زیاد شیر نیستند  و گاهی حذف  مواد لبنی  از برنامه غذایی  مادر موجب  بهبود علائم  کولیک در  شیر خوار می شود . اگر شیر خوار در اوایل  زندگی اگزما  داشته و  یا سابقه  فامیلی از  عدم تحمل  شیر گاو  در خانواده  وجود دارد  بهتر است  مادر  از مصرف شیر گاو اجتناب  کند  و در صورتی  که شیر خوار  شیر خشک مصرف می کند  با نظر پزشک  شیر خشک  مخصوص  برای وی تجویز شود .  همچنین این مادران  چند هفته ای  از مصرف کافئین  ،پیاز ،کلم ،لوبیا و  دیگر فراورده های  نفاخ اجتناب کنند .

در کودکانی که از شیر خشک  تغذیه می کنند ،لازم است تا انتخاب  شیر خشک  مخصوص این کودکان  با مشورت  با متخصص کودکان و نوزادان انجام شود  . بعضی شواهد نشان داده  که اگر شیر خوار  با شیر  گاو تغذیه می شود  جایگزینی  شیر گاو  با شیر  با لاکتوز  کم موجب کاهش علائم می شود  اما نباید  از شیر حاوی  سویا  استفاده نمود . در شیر خوارانی که با شیر  خشک تغذیه می شوند  شیر های  حاوی پروبیو تیک ممکن است مفید باشد . این نوع شیر ها را می توانید با تجویز متخصص کودکان تهیه کنید .

کولیک نوزادان چیست

کولیک نوزادان چیست

آیا کولیک شیر خواری درمان دیگری دارد ؟

بعضی مطالعات  نشان داده  که ماساژ پشت کودک  در ناحیه  مهره های  کمر در کاهش  بی قراری کودک در بدو تولد     مبتلا به کولیک موثر است . همچنین دیده شده آواز  لالایی  به کودک  شما آرامش  داده و ممکن است  اثر تسکین  دهنده  داشته باشد . در حقیقت درمان قطعی برای کولیک نوزادان وجود ندارد  ،تنها در موارد شدید  لازم است تا هر چه سریعتر به متخصص نوزادان  مراجعه کنید .

نگهداری کودک  در وضعیت  قائم  و گذاشتن  حوله گرم  روی شکم  وی  و استفاده  از پستانک  نیز موثر  می باشد .  گاهی ممکن است   نیاز به استفاده  از دارو باشد  که در این موارد  لازم است  با پزشک خود مشورت کنید . می توان گفت کولیک شیر خواری  یک بیماری خوش خیم است  که عارضه ای ندارد .

 برخی مطالب مفید دکتر محمد رضا رضایی فوق تخصص نوزدان

عفونت گوش میانی

عفونت در کودکان

عفونت ادراری کودکان

اسهال در کودکان

بی قراری در کودکان

با تشکر مدیریت سایت دکتر محمد رضا رضایی و دکتر ریتا محجوبی دندانپزشک کودکان

پاسخ

یک × 5 =