پوسیدگی زود هنگام دندان کودکان

پوسیدگی زود هنگام دندان کودکان

آیا دندان های کودک شما هم دچار پوسیدگی زود هنگام شده اند . به راستی راهکاری وجود دارد تا بتوان از پوسیدگی  زود هنگام دندان های کودک جلوگیری کرد ؟  علت اصلی خرابی دندان های کودک یکساله چیست ؟  سلامت دندان ها تاثیر بسزایی  در ظاهر کودک و  اعتماد به نفس او دارد و بهتر است والدین به سلامت دندان های کودک توجه داشته باشند  . در این مقاله بهترین دندانپزشک کودکان  در رابطه با راهکار های  جلوگیری  از پوسیدگی زود هنگام دندان کودک  صحبت می کنند .

پوسیدگی های زود هنگام کودکان  یا پوسیدگی  شیشه شیر  شایع ترین  بیماری  مزمن عفونی  کودکان است  که بافت دندان را از بین  برده و عملکرد جویدن  را در آن ها  مختل می کند . این پوسیدگی 30-50 درصد کودکان را مبتلا می کند  و درد  و عفونت را باعث می شود .

در این بیماری ، ابتدا دندان های قدامی  بالا که کمتر به وسیله  بزاق محافظت  می شوند ،درگیر  شده و سپس  با رویش  سایر دندان ها ،دندان های خلفی نیز درگیر می شوند .

پوسیدگی زود هنگام دندان کودکان

پوسیدگی زود هنگام دندان کودکان

علل ایجاد پوسیدگی دندان در کودکان

علل کلی  ایجاد کننده  پوسیدگی دندان کودکان  و بزرگسالان  یکسان هستند  ولی یکسری  ملاحظات و عوامل خطر  مختص  کودکان وجود دارد  که اشاره  خواهد شد .

استرپتوک  موتانس  که عامل  اصلی پوسیدگی دندانی است  می تواند مستقیما  از مراقبین  کودک که عمدتا  مادر  است ، به کودک منتقل شود . این انتقال  از طریق تماس  بزاقی  است و  هر چه سطح باکتری  در دهان مادر  بیشتر باشد  احتمال ابتلا ی کودک  به این بیماری  بیشتر خواهد بود .

مراقبین کودک  می توانند  با انجام  مراقبت های منظم  دندانپزشکی کودکان ،عدم تماس  و انتقال با بزاق ، عدم بوسیدن روی لب ،عدم استفاده  از قاشق  مشترک با  کودک ، محدود کردن  دریافت  قند ها  در رژیم  غذایی ، بهداشت  دهان عالی  و استفاده از خمیر دندان های  حاوی فلوراید ،استفاده  از پیشگیری  کننده های  پوسیدگی مثل فلوراید  موضعی ، دهان شویه های  آنتی باکتریال  و آدامس  های  حاوی زایلیتول ،ریسک  انتقال این باکتری  را به کودک  کاهش دهند . برای ایجاد  پوسیدگی این  که کودک (و یا بزرگسال ) چه چیزی  می خورند ،به تنهایی  اهمیت ندارد  بلکه  تعداد دفعاتی  که مواد  غذایی وارد دهان  می شود  در ایجاد پوسیدگی دندان  مهم  تر است . همچنین قوام مواد قندی ،چسبندگی  آن به دندان ها و  ماندگاری روی سطوح دندانی  اهمیت بسیاری  در ایجاد پوسیدگی  دارد . بعد از خوردن  مواد قندی ، باکتری های دهان ،اسید  تولید می کنند  که این اسید  20-40  دقیقه پس از خوردن  غذا در دهان  باقی می ماند .  اسید باعث  دمینرالیزه شدن  مینا می شود  که خاصیت  بافری بزاق  دوباره آن را  رمینرالیزه  می کند .  اگر قند ها به طور متناوب  مصرف شوند ،زمان کافی برای رمینرالیزاسیون  باقی نمی ماند  و روند ،به  سمت پوسیدگی پیش می رود .

دکتر ریتا محجوبی جراح و دندانپزشک کودکان در زمینه تشخیص و درمان انواع بیماری های دهان و دندان کودکان دارای تجربه و مهارت هستند ،شما می توانید برای مشاوره و مراجعه با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید :
44366550-44366989

پیشگیری از پوسیدگی دندان

برای پیشگیری از ایجاد ECC،دندان ها باید به محض  رویش  در دهان روزی دو بار مسواک شوند . مسواک کردن  دندان ها شبها  قبل از خواب  بسیار مهم است زیرا جریان  بزاق در این  زمان کاهش می یابد . این کار باید برای کودکان تا 6 سالگی  به وسیله  والدین صورت گیرد . دکتر ریتا محجوبی دندانپزشک کودکان  با والدین در رابطه با تکنیک های  صحیح مناسب مسواک  زدن صحبت می کنند لازم است  تا در این سن ، حرکات کوچک  عقب و جلو  در ناحیه  اتصال دندان ها  و لثه  و سطح  جونده  دندان ها رعایت شود  . والیدن برای مسواک زدن  برای کودکان زیر 2 سال باید  رو به روی هم بنشینند  به طوری که زانو  به زانوی  همدیگر قرار بگیرند .  کودک را  روی زانوان  خود قرار داده ، دست ها و پاهای   کودک به وسیله  یک والد کنترل شود  و دیگری  دندان های  کودک را مسواک  بزند . همچنین یک والد  می تواند  روی زمین بنشیند ،پا ها را  دراز کند  و کودک را بین  پا ها قرار دهد . این کار  را می توان برای راحتی  و کنترل  بیشتر  با مسواک  انگشتی انجام داد .

برای  کودکان بزرگتر  یک والد باید پشت سر کودک  بنشیند  یا بایستد ،لب  کودک را کنار  زده  و دندان هایش  را مسواک کند . مراجعات منظم نزد دندانپزشک کودکان  خود می تواند تاثیر بسزایی در جلوگیری از پوسیدگی دندان ها داشته باشد .  والدین باید با مراجعات منظم و  توجه به توصیه های دندانپزشک  از پوسیدگی دندان های کودک خود جلوگیری کنند .

برخی از مقالات مفید  دکتر ریتا محجوبی

عصب کشی دندان های شیری

آموزش مسواک زدن در کودکان

روکش دندان شیری

بریج دندان کودکان

با تشکر مدیریتی سایت دکتر ریتا محجوبی دندانپزشک کودکان

پاسخ

هجده − هجده =