پوسیدگی دندان کودکان

پوسیدگی دندان کودکان

دندان های کودکان ممکن است به دلیل اسیدهایی که توسط باکتری های موجود در دهان ترشح می شود، در معرض پوسیدگی قرار بگیرند و از بین بروند. پوسیدگی دندان کودکان عارضه ای است که باید فورا مورد توجه قرار گیرد تا سلامت کودک را به خطر نیندازد. دندانپزشکان توصیه می کنند که در صورت مشاهده کوچکترین پوسیدگی در دندان کودک، فورا او را نزد دندانپزشک ببرند و هرگز پوسیدگی دندان کودک را نادیده نگیرند. چرا که پوسیدگی یک دندان می تواند به سایر دندان ها منتقل شده و باعث درگیری بقیه دندان ها شود. درمان پوسیدگی دندان در مراحل اولیه از آسیب های احتمالی دهان- دندان و سایر بیماری ها جلوگیری می کند.

پوسیدگی-دندان-کودکان

دلایل پوسیدگی دندان کودکان

در حقیقت پوسیدگی دندان کودکان سه دلیل اصلی دارد:
• دلیل اول، باکتری های موجود در محیط دهان و روی سطح دندان ها می باشد. که این باکتری ها باعث پوسیدگی دندان می شوند. این باکتری ها سرایت کننده هستند، یعنی می توانند از طریق دهان به دهان به کودک منتقل شوند. ممکن است این باکتری ها از فرد بزرگسال مثل بوسه مادر به کودک، به کودک انتقال یابد.
• دلیل دوم مصرف قند و شیرینجات می باشد. قند عامل اصلی و مهم رشد باکتری ها، در نتیجه ترشح اسید بسیار قوی می باشد. که این اسید به لایه های زیرین دندان ها نفوذ کرده و باعث سوراخ شدن و پوسیدگی دندان می شود.
• دلیل سوم، عامل وراثتی و وجود خود دندان می باشد. چرا که هر قدر کودک نظافت و بهداشت دهان خود را رعایت کند، باز باقیمانده غذا و نوشیدنی روی دندان باعث پوسیدگی دندان خواهد شد. شایان ذکر است که دندان های کودک در همان مرحله کودکی که شروع به رشد می کنند (شش ماهگی) در معرض پوسیدگی می باشند. کودکی که در شب به صورت مکرر از شیر مادر یا شیر خشک استفاده می نماید، در معرض ابتلا به پوسیدگی دندان قرار دارد. بضی از دندان ها در مقابل این اسید باکتری ها مقاوم تر بوده و دیرتر پوسیده می شود. می توان گفت عامل وراثتی و ژنتیکی در این امر نیز موثر است.
در حقیقت عادت های نامناسب غذایی و الگوهای نامناسب زندگی می تواند خطر پوسیدگی دندان های کودک را افزایش دهد، که برخی از آن ها عبارتند از:
• مسواک نزدن قبل خواب، باعث می شود که باقیمانده غذا به مدت طولانی روی دندان ها باقی بماند.
• مصرف نوشیدنی های گازدار
• مکیدن لیموترش و سایر خوراکی های ترش
• مصرف آبمیوه با نی باعث می شود که قند آبمیوه به مدت طولانی تری روی دندان ها باقی بماند در نتیجه باعث پوسیدگی دندان ها خواهد شد.
• مصرف انواع قند و شیرینی (بیسکویت، شکلات، دسر و…) به میزان زیاد، باکتری های موجود در دهان را تغذیه کرده و باعث نمو آن ها خواهد شد.

برخی مطالب مرتبط

دندانپزشکی کودکان

جلوگیری از پوسیدگی دندانی زودرس

عصب کشی دندان های شیری

 با تشکرمدیریت سایت  محمد رضا رضایی فوق تخصص نوزادان و دکتر ریتا محجوبی بهترین دندانپزشک کودکان

پاسخ

4 × 1 =