مزایای شیر مادر

مزایای شیر مادر

 از مزایای شیر مادر، می توان مصون ماندن دلبندتان از بسیاری از بیماری ها اشاره کرد.

در این مقاله به گزیده ای از مزایای شیر مادر می پردازیم.

در ماه های اول تولد که شیرخوار بیشتر از، سایر مواقع در معرض خطر است؛ شیر مادر او را از ابتلا به بسیاری از بیماری ها حفظ می کند. تغذیه با شیر مادر؛ ابتلا به بیماری های اسهالی و عفونت های تنفسی و مرگ ناشی از آن ها را به شدت کاهش می دهد. ضمنا از ابتلا به  بیماری های عفونی و عفونت های گوش میانی مننژیت و عفونت دستگاه ادراری می کاهد. میزان ابتلا به آسم، اگزما و انواع شیرخوارانی که از شیر مادر استفاده می کنند، بسیار کمتر است.

بویژه در خانواده هایی که پدر یا مادر و یا یکی از افراد خانواده مبتلا به نوعی بیماری آلرژیک هستند، تغذیه کودک با شیر مادر نجات بخش می باشد و میزان آلرژی در کودکان کاهش می یابد.

دکتر محمد رضا رضایی ، فوق تخصص نوزادان و دکتر ریتا محجوبی جراح و دندانپزشک کودکان در زمینه تشخیص و درمان انواع بیماری های مربوط به نوزادان و کودکان دارای تجربه و مهارت هستند ، شما عزیزان می توانید برای مشاوره و مراجعه با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید :
44366550-44366989

ارزش غذایی شیر مادر

از مزایای شیر مادر می توان به این اشاره کرد که، چربی و پروتئین شیر مادر بهتر از چربی و پروتئین شیرهای دیگر هضم و جذب می شود. به همین دلیل دردهای قولنجی، بیماری های گوارشی، جمع شدن گاز، استفراغ و حساسیت نسبت به پروتئین در این شیرخواران کمتر مشاهده می شود. ترکیب شیرمادر همراه با رشد شیر خوار تغییر پیدا می کند. چربی شیر مادر در شروع هر وعده ی شیردهی کمتر است و سپس میزان آن تدریجا افزایش می یابد. این تغییرات کمک بزرگی به سیر نگه داشتن و افزایش وزن شیرخوار می کند.

به سبب مزایای شیر مادر ، شیرخوار پرخوری نمی کند و خوب وزن می گیرد، در نتیجه مبتلا به چاقی ناشی از مصرف شیر مصنوعی که زمینه ساز بیماری های قلبی و عروقی، مفصلی و دیابت در بزرگسالی است، نمی شود. ضمنا در شیرخوارانی که از شیر مادر تغذیه می کنند، مشکل افزایش کلسترول در بزرگسالی و خطر ابتلا به بیماری های قلبی – عروقی کمتر است.

مزایای شیر مادر

مزایای شیر مادر

چند نکته مهم در تغذیه کودک با شیر مادر

نوزاد در روزهای اول کمی وزن از دست می دهد. این پدیده طبیعی است و جای نگرانی نیست و نباید آن را به حساب کمبود شیر مادر گذاشت.

برای تغذیه کودک با شیرمادر بهتر است از تنظیم هر نوع برنامه زمان بندی شده، خودداری شود؛ به محض اظهار تمایل و احساس گرسنگی شیر خوار،  تغذیه با شیر مادر در هر ساعت از شب یا روز و به هر مدت که او مایل است، انجام گیرد. مدفوع شیرخوارانی که از شیر مادر استفاده می کنند، شل تر و دفعات آن نیز بیشتر از دفعات اجابت مزاج شیرخواری است که با شیر خشک تغذیه می شود.

تغذیه با شیر مادر، سبب موفقیت فرزندان می شود

پزشکان برزیلی تاکید کردند، نوزادانی که از شیرمادر تغذیه شده اند، باهوش تر هستند، وضعیت تحصیلی بهتری دارند و در بزرگسالی ثروتمند تر خواهند شد. دکتر “برناردو هورتا” متخصص ارشد این مطالعه گفت: تغذیه با شیرمادر با بهبود عملکرد فرد در تست های ضریب هوش در سن 30 سالگی مرتبط است. همچنین تغذیه با شیر مادر به شکل غیرمستقیم بر موقعیت اجتماعی فرد دارد، چرا که امکان افزایش سطح تحصیلات و حتی کسب درآمد بیشتر را فراهم می سازد.

 با توجه به فوائد طولانی مدت و مزایای کوتاه مدت تغذیه با شیر مادر، ضرورت دارد که مادران نوزادانشان را با شیر خود تغذیه کنند. با این حال برخی از پزشکان بر این باورند که هنوز نمی توان ارتباط تغذیه با شیرمادر را با افزایش ضریب هوشی و موفقیت بیشتر در زندگی فرد تایید کرد.

علاوه بر این، اریک مورتنسن از دپارتمان سلامت عمومی دانشگاه کپنهاگ در دانمارک  درباره ی مزایای شیر مادر گفت: در این مطالعه تنها رابطه بین تغذیه با شیر مادر و ضریب هوشی نشان داده شده، و ارتباط علت معلولی آن تایید نشده است.

هرچند پزشکان معتقد هستند که تغذیه با شیر مادر تنها یکی از فاکتورهای متعددی است که بر رشد و بهبود وضعیت هوشی تاثیر می گذارد. همچنین فاکتورهایی همچون ضریب هوشی والدین، وضعیت تحصیلی و طبقه اجتماعی آنان تاثیر گذاری بیشتری بر فرزند دارد.

به گزارش هلث دی نیوز، متخصصان دریافته اند ، نوزادانی که با شیرمادر تغذیه شده اند، نسبت به افراد دیگر سطح ضریب هوشی بالاتری داشته، بیشتر به کسب تحصیل پرداخته و در بزرگسالی میزان در آمد بالاتری داشته اند.

 برخی مطالب مفید دکتر محمد رضا رضایی فوق تخصص نوزدان:

عفونت گوش میانی

عفونت در کودکان

عفونت ادراری کودکان

با تشکر مدیریت سایت دکتر محمد رضا رضایی 

پاسخ

6 + 16 =