عفونت در کودکان

عفونت در کودکان

عفونت های دستگاه ادراری در کودک نسبتا رایج هستند و عمدتا توسط باکتری ها ایجاد می شود . ویروس و قارچ نیز می توانند باعث ایجاد این بیماری شوند. کودکان کمتر از 2 سال در مواردی که دچار تب می شوند به علت عفونت ادراری می باشد. در صورتی که عفونت، کلیه را درگیر کند کودک به نوعی بیماری به نام پیلونفریت مبتلا می شود که در آن قسمتی از کلیه آسیب دیده و با بالا رفتن فشار خون موجب نارسایی این عضو شود.  عفونت در کودکان ممکن است نشان دهنده ناهنجاری و یا نارسایی سیستم ادراری باشد. عفونت دستگاه ادراری یک مشکل رایج در دوران کودکی است و ممکن است با درمان آنتی بیوتیک ساده بهبودی حاصل شود  .

تشخیص زودهنگام عفونت های جدی در کودکان به طور کلی دشوار است، زیرا ابتلا به آن نادر است، بیمارانی که در مراحل اولیه بیماری قرار دارند از طریق ابزار تشخیصی می توان با مشاهده علائم و نشانه ، بررسی سابقه بالینی بیماری و معاینه فیزیکی بررسی کرد.طبق مطالعات انجام شده  شناخت بیماری با توجه به علائم آن در درمان با جراحی مهم است.

آناتومی دستگاه ادراری

دستگاه ادراری معمولا به دو قسمت تقسیم می شود. دستگاه ادراری فوقانی شامل کلیه ها و ساختار ظریف لوله (یرتری) است که از کلیه به مثانه امتداد دارد. بخش پایین تر شامل مثانه و مجرای ادراری (لوله از مثانه به خارج از بدن) می باشد.

علائم عفونت در کودکان

در سنین زیر یک سال :

 • اسهال
 • بی اشتهایی
 • سستی
 • یبوست
 • زردی
 • مشاهده خون در ادرار
 • تب
 • استفراغ

عفونت-در-کودکان

در سنین بالا :

 • تب
 • بوی نامطبوع ادرار
 • احساس ناراحتی و سوزش در هنگام ادرار کردن
 • تکرر ادرار
 • بی اختیاری ادرار
 • احساس درد در پهلو و ناحیه تحتانی شکم
 • احساس بی قرار در هنگام ادرار کردن
 • تخلیه نشدن کامل ادرار
 • بی اختیاری ادرار در شب

عوامل خطر عفونت در کودکان

 1. سن :پسران کمتر از یک سال و دختران پایین تر از 4 سال بیشترین موارد این بیماری مشاهده شده است.
 2. ختنه نکردن کودکان پسر که ابتلا به عفونت ادراری را بیشتر از سایرین می کند.
 3. جنسیت : امکان ابتلا به این بیماری در دختران 2 برابر بیشتر از پسران می باشد .
 4. نژاد : سفید پوستان بیشتر از سیاه پوستان به این بیماری مبتلا می شوند .

علل عفونت در کودکان

 1. یکی از مواردی که باعث عفونت ادراری در کودک می شود، نگه داشتن طولانی مدت ادرار می باشد . در این صورت ادرار از مثانه به حالب باز می گردد و عملکرد مثانه را دچار مشکل میکند.
 2. داشتن یبوست از جمله علل این بیماری محسوب می شود.
 3. اختلال در سیستم ادراری مانند مثانه عصبی و دریچه خلفی مجرای ادراری
 4. سوند گذاشتن طولانی مدت مثانه را دچار اختلال می کند.

تشخیص عفونت در کودکان

 1. بررسی سوابق بیماری در خانواده کودک زیرا عامل ژنتیک در بروز عفونت ادراری تاثیر گذار می باشد و به پزشک متخصص برای تشخیص کمک می کند.
 2. انجام آزمایش کشت ادرار برای کودکان یکی از مهم ترین روش های تشخیص این بیماری می باشد . نمونه ای از ادرار کودک در ظرف استریل گرفته شده و برای بررسی به آزمایشگاه ارسال می گردد .
 3. انجام سونوگرافی کلیه برای بررسی اختلالاتی نظیر انسداد ، برگشت ادرار و عملکرد مثانه و در برخی موارد نیاز به اسکن کلیه نیز می باشد .
 4. انجام سونوگرافی مثانه برای بررسی ساختار و نحوه کارکرد آن در برخی موارد ضروری می باشد .

درمان عفونت ادراری در کودکان

داروهای آنتی بیوتیک و مراقبت از خانه در درمان بسیاری از عفونت های دستگاه ادراری (UTIs) در نوزادان و کودکان موثر هستند. هدف اصلی درمان جلوگیری از عفونت کلیه  از بین بردن سریع عوارض کوتاه مدت و طولانی مدت آن است . تشخیص اولیه دردرمان بسیار مهم است. در صورتی که کودک مشکوک به عفونت ادراری می باشد به پزشک متخصص مراجعه کنید.

عفونت-در-کودکان-1
درمان اولیه عفونت در کودکان

نوزادان و کودکان مبتلا به عفونت ادراری (UTIs) نیاز به درمان اولیه برای جلوگیری از آسیب کلیه دارند. پزشک در ابتدا با توجه به بررسی علائم بیماری پرداخته و با توجه به آزمایش کشت ادرار تشخیص به عفونت ادراری کودک می دهد.
درمان برای اکثر کودکان مبتلا به UTI ها، آنتی بیوتیک های خوراکی و مراقبت در خانه است.
در صورتی که کودک کمتر از 3 ماه دارد ، برای درمان مصرف داروهای خوراکی  به علت ضعف سیستم ایمنی گزینه مناسبی نمی باشد. پزشک ممکن است کودک را  به مدت کوتاهی در بیمارستان بستری کرده  و دوره کوتاهی از آنتی بیوتیک های داخل وریدی (IV) به او تجویز کند. بعد از اینکه تب و سایر علائم کودک بهبود می یابد و کودک احساس خوبی داشت، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک های خوراکی را تجویز کند.
تعداد روزهایی که کودک باید این داروها را مصرف کند بستگی به بیماری، سن کودک و نوع آنتی بیوتیک دارد. در صورتی که وضعیت کودک بدتر شود مجددا دوره ای از درمان انجام می شود.

اگر عفونت ادراری کودک (UTI) پس از درمان با آنتی بیوتیک بهبودی نداشته باشد، کودک نیاز به ارزیابی بیشتری دارد و ممکن است نیاز به آنتی بیوتیکی بیشتری داشته باشد. کودک ممکن است یک مشکل ساختاری داشته باشد که عفونت درمان نمی شود. یا علت عفونت ممکن است با انواع باکتری هایی که معمولا UTI را ایجاد می کنند متفاوت باشد.
در صورتی که عفونت پیشرفت کند عملکرد کلیه را تحت تاثیر قرار می دهد یا باعث عفونت گسترده (سپسیس) می شود، در این صورت ممکن است کودک نیاز به بستری داشته باشدعوارض ناشی از این بیماری که نادر هستند، می توانند بسیار جدی باشند. کودکان مبتلا به اختلال سیستم ایمنی بدن، انسداد مجاری ادراری درمان نشده و سایر شرایطی که بر کلیه ها و یا مثانه اثر می گذارد در معرض خطر بیشتری برای این گونه عوارض هستند.

اگر آزمایشات نشان دهنده یک مشکل ساختاری در دستگاه ادراری مانند ریفلاکس باشد که خطر ابتلا به عفونت های مجدد کودک را افزایش می دهد، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک های پیشگیرانه را در نظر بگیرد.

پیشگیری از عفونت در کودکان

 1. کودک باید به اندازه کافی آب بنوشد و دچار کمبود آب نشود .
 2. استفاده از لباس های نخی و گشاد مانع از رسیدن باکتری به بدن کودک می شود.

 منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.
با تشکر،مدیریت سایت اطفال طب

پاسخ

2 × 2 =