شب ادراری کودکان

شب ادراری کودکان

 

بی اختیاری ادرار ،مشکل شایع کودکان است . شب ادراری با دفع بی اختیاری ادرار در کودکان زیر 5 سال مشخص می شود . در 5 سالگی ،15 درصد کودکان هنوز تا حدی دچار بی اختیاری ادرار هستند . شب ادراری می تواند ناشی از تولید زیاد ادرار و یا کاهش ظرفیت مثانه باشد. کودکانی که شب ادراری دارند، ممکن است در طول روز نیز دچار بی اختیاری ادرار شوند. بیشتر کودکان دچار شب ادراری مجزا(شب ادراری تک علامتی )خواهند بود . در کودکان مبتلا به شب ادراری اولیه (شایع ترین حالت )،دوره خشک بودن (کنترل ادرار ) هرگز  طولانی تر از 6 ماه نبوده است . در  کودکان مبتلا به  شب ادراری ثانویه (شیوع کمتری  دارد )، یک دوره خشک بودن 6 ماه وجود  داشته  و به دنبال آن بی اختیاری  ادراری رخ داده است .

شب ادراری کودکان

شب ادراری کودکان

شب ادراری در کودکان می تواند به دو فرم اولیه و ثانویه دیده شود.

در حالت اولیه، کودک همواره شب ها جای خود را خیس می کند، که ممکن است در طول روز نیز علائمی از بی اختیاری در کودک دیده شود.

حالت ثانویه، در کودکانی دیده می شود که به مدت حداقل 6 ماه، دچار بی اختیاری در شب نشده اند.

علل شب ادراری کودکان

علل شب ادراری  در کودکان عبارتند از :

تاخیر در بلوغ سیستم کنترل

ترشح ناکافی  هورمون آنتی دیورتیک در طول خواب

وقایع استرس آور  یا ظرفیت کم مثانه

باید گفت در کودکان بی اختیاری شبانه  از نو ع روزانه  شایع تر است .

شیوع شب ادراری

شیوع شب ادراری  به سن بستگی دارد ،5 سالگی  16 درصد ،6 سالگی 13 درصد ،7 سالگی 10 درصد ،8 سالگی 7 درصد ،10 سالگی  5 درصد ،12  تا 14 سالگی  2-3 درصد  و بالای 15 سالگی 1-2 درصد می باشد .

شب ادراری در کودکان  داری جز ژنتیکی است  . اگر هیچ  کدام از والدین  در کودکی مبتلا نبوده اند میزان بروز آن 15 درصد  است ،اگر یکی از والدین شب ادراری دارند ،میزان بروز تقریبا  45 درصد  و اگر  هر دو مبتلا بوده باشند  میزان بروز بیش  از 75 درصد خواهد بود .

دکتر محمد رضا رضایی فوق تخصص نوزادان  و دکتر ریتا محجوبی جراح و دندانپزشک کودکان در زمینه تشخیص و درمان انواع بیماری های مربوط به نوزادان و کودکان دارای تجربه و مهارت هستند ،شما می توانید برای مشاوره و مراجعه با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید :
44366550-44366989

ارزیابی تشخیصی شب اداری کودکان

هدف اصلی  ارزیابی ،تشخیص کمپلکس بودن  بی اختیاری  یا پیدا کردن علت  زمینه ای برای  آن (مانند دریچه پیشابراه  خلفی یا سایر ناهنجاری های آناتومی ،دیس رافیسم نخاعی ،دیابت ) است . سایر ارزیابی ها برای کنار گذاشتن این اختلالات  انجام می شوند .

شرح حال و معاینه بالینی توسط فوق تخصص کودکان  برای رد علل ثانویه خیس کردن  رختخواب  حائز اهمیت هستند .

ارزیابی  جریان ادرار برای  رد انسداد

سونوگرافی کلیه  و مثانه قبل  و بعد از دفع ادرار  برای اثبات کم  بودن ظرفیت مثانه

U/A و U/C برای کنار گذاشتن عفونت ادراری کودکان و دیابت

علت شب ادراری در کودکان

  • اختلال در خواب، بدین صورت که کودک با پر شدن مثانه، از خواب بیدار نمی شود.
  • مشکلات مرتبط با مثانه، مانند ظرفیت کم مثانه در نگه داشتن ادرار و یا پرکاری مثانه.
  • پر ادراری شبانه، تولید بیش از حد ادراردر طول شب.

آیا درمانی برای شب ادراری کودک من وجود دارد؟

هدف از درمان شب ادراری در کودکان، کمک به رفع شب ادراری و یا حتی کاهش حجم ادرار در طول شب، می باشد. قبل از شروع درمان، انتظارات تعیین می گردد. بسیاری از والدین در چنین شرایطی، نگران بیماری و اختلالات فیزیکی در کودک خود هستند.

کنترل مصرف مایعات، یکی از اساسی ترین روش های درمان غیر دارویی در شب ادراری کودک می باشد.

روش دیگری که برای مدت زمانی طولانی تری استفاده می شود، استفاده از آلارم می باشد، بدین صورت که حسگری در لباس زیر کودک قرار داده می شود، که وجود رطوبت را تشخیص می دهد. با استفاده از این روش کودک یاد می گیرد از خواب بیدار شود، و انقباض مثانه را کنترل کند.

ممکن است ابتدای درمان، بیدار شدن برای کودک دشوار باشد، بهتر است والدین نیز به کودک خود کمک کنند. در صورت بهبود علائم شب ادراری، درمان باید ادامه پیدا کند. این درمان معمولا 12 تا 16 هفته طول می کشد.

اما گاهی، با به تاخیر افتادن بهبودی، درمان با دسموپرسین توصیه می شود. دسموپرسین، رایج ترین دارویی است که در درمان شب ادراری کودکانی تجویز می شود، که مثانه آن ها عملکرد طبیعی دارد.

در درمان این مشکل، سن کودک نیز بایستی در نظر گرفته شود، و خود کودک نیز بایستی آمادگی شروع درمان را داشته باشد. در مواردی که والدین تمایل بیشتری به رفع شل کودک شان دارد، درمان اغلب با شکست رو به رو خواهد شد.

برخی مطالب مفید دکتر محمد رضا رضایی فوق تخصص نوزدان

عفونت گوش میانی

عفونت در کودکان

تب در کودکان

اسهال در کودکان

بی قراری در کودکان

تشنج همراه تب

با تشکر مدیریت سایت دکتر محمد رضا رضایی و دکتر ریتا محجوبی دندانپزشک کودکان

پاسخ

شانزده + نوزده =