سرخک

سرخک

آیا می دانید سرخک یکی از بیماری های خطرناک و جزء 5 علت عمده ی مرگ در کودکان می باشد؟

در این مقاله به مواردی در باب سرخک می پردازیم.

سرخک یکی از بیماری های شایع در کودکان می باشد. این بیماری منشاء ویروسی دارد، که فقط در انسان دیده می شود. شیوع این بیماری در فصل زمستان بیشتر است. در حال حاضر درجهان سالیانه 30 میلیون نفر به این بیماری گرفتار می شوند که 880 هزار نفر آن ها می میرند (هر5 دقیقه یک نفر). در ایران به طور متوسط سالیانه ده هزار نفر مبتلا به سرخک می شوند. این بیماری یکی از پنج علت عمده مرگ در کودکان و همچنین یکی از عوامل اصلی مرگ در بزرگسالان است.

دکتر محمد رضا رضایی ، فوق تخصص نوزادان و دکتر ریتا محجوبی جراح و دندانپزشک کودکان در زمینه تشخیص و درمان انواع بیماری های مربوط به نوزادان و کودکان دارای تجربه و مهارت هستند ، شما عزیزان می توانید برای مشاوره و مراجعه با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید :
44366550-44366989

علائم ابتدایی سرخک

تظاهرات دوره ابتدایی سه روزه ، شامل: آبریزش از بینی – قرمزی چشم ها و سرفه می باشد. مرحله بروز دانه های قرمز با تب بالا 40 تا 40.5 درجه همراه است. دانه های قرمز از قسمت سر و پشت گوش ها شروع می شوند و به تدریج در عرض 24 ساعت به صورت نزولی در تمام بدن گسترش پیدا می کنند. شدت بیماری به وسعت و گستره ی دانه های قرمز مربوط است. این بثورات ممکن است به صورت خونریزی های زیر جلدی (پتشی) و یا خونریزی کننده (هموراژیک) باشند، که به این نوع سرخک ، سرخک سیاه گفته می شود که بسیار خطرناک تر از سرخک معمولی می باشد.

سرخک

سرخک

سرخک بیماری واگیرداری می باشد و بسیار مسری. به ویژه از طریق قطرات ریز تنفسی در طی مراحل ابتدایی (کاتارال) ، افراد آلوده به این ویروس از یک یا دو روز قبل از بروز بثورات ( دانه های قرمز) مسری هستند و می توانند این بیماری را منتقل کنند.

عوارض سرخک

عارضه مهم سرخک در اغلب اوقات اوتیت مدیا ( عفونت گوش میانی ) را سبب می شود.

درمان سرخک

هیچ درمان ضد ویروسی برای سرخک مشخص نشده و وجود ندارد. فقط اقدامات درمانی ای به منظور درمان علائم ظاهر شده در اثر سرخک، صورت می گیرد.

پیشگیری از سرخک

واکسیناسیون : واکسن ها به صورت ویروس زنده تهیه می شوند که بهترین وسیله برای پیشگیری وجلوگیری از ابتلا به بیماری ها می باشند. (مصون سازی فعال)، که باید در سن 9 ماهگی و 15 ماهگی تزریق شود. در فردی که با بیمار مبتلا به سرخک تماس داشته و قبلا هم واکسن نزده باشد، تا پنج روز پس از تماس با فرد مبتلا، می توان ایمونوگلوبولین تجویز کرد تا از ابتلا به سرخک در آن فرد جلوگیری به عمل آورد (مصون سازی بصورت غیرفعال) .

 برخی مطالب مفید دکتر محمد رضا رضایی فوق تخصص نوزدان:

عفونت در کودکان

عفونت ادراری کودکان

با تشکر مدیریت سایت دکتر محمد رضا رضایی 

پاسخ

پنج × 3 =