رفلاکس معده در نوزادان

رفلاکس معده در نوزادان چیست ؟

رفلاکس به این معنی می باشد که هر مواد غذایی که در داخل معده می باشد به داخل مری بازگردد. از مهم ترین علائم این بیماری در نوزادان می توان به سکسه های طولانی توام با حس بد و ناراحتی بعد از شیر خوردن یا در حین شیر خوردن و در بعضی اوقات استفراغ شیر   اشاره کرد. در این حالت نوزاد بسیار بی قرار می شود و بی تابی می کند و شروع به گریه شدید می کند این علائم را به سختی می توان کنترل کرد  . از دیگر نشانه های این بیماری گرسنگی بیش از حد به صورت متوالی ، نوزاد شروع به مکیدن شست دست خود می کند ، و بی خوابی شبانه و احتمال اینکه نوزاد از خواب به همراه جیغ از خواب بپرد .

اگر به موقع متوجه رفلاکس معده در نوزادان نشویم و کنترل نکنیم علائم دیگری مانند گرفتگی بینی ، خس خس سینه ، سرفه های متوالی ، حس لرزیدن در کتف ها  و پشت قفسه سینه  در هنگام شیر خوردن بروز می دهد . اگر به صورت نوزاد با دقت در هنگام خواب نگاه کنیم متوجه می شویم که شیر خورده شده بالا آمده و مجددا بلیعده می شود و این باعث تغییر ظاهر و چهره نوزاد می شود که باعث می شود نوزاد اخم و یا صورت خود را به صورت ناله کند.

این نشانه ها با بی تابی های کولیک در نوزادان بسیار متفاوت می باشد . کولیک باعث می شود صورت نوزاد قرمز بشود و پاهای خود را به داخل شکم جمع کند . این علائم را میتوان با متغیر کردن موقعیت خواب نوزاد و مالیدن شکم آن ، و یا گرم کردن شکم و یا با داروهای ضد کولیک  کنترل کرد . ولی علائمی که از رفلاکس معده در نوزاد نشات می گیرد را نمی توان به راحتی کنترل کرد .

علائم و نشانه های رفلاکس چیست ؟

نوزادانی که به این بیماری مبتلا شده اند از نظر خانواده هایشان اغلب نوزادانی می باشند که خیلی بی تابی و بی قراری می کنند و پر جنب و جوش هستند که نگهداری و کنترل از آنان بسیار طاقت فرسا و سخت می باشد . این نوزادان معمولا عادت به این دارند که همیشه در بغل باشند زیرا در جای خود حس خوب و امینت ندارند . و این موجب بی آرامشی آنان می شود . به همین علت خانواده های آنان مجبور بر این هستند که حتما آن ها را بغل کنند . و در نتیجه این باعث بغلی شدن نوزاد می شود .

رفلاکس-معده-در-کودکان

علائمی در نوزادانی که بیماری رفلاکس معده دارند ، دیده می شود:

 • این نوزادان معمولا در محیط های گرم هیچگونه طاقتی ندارند و اگر در همچین موقعیتی قرار بگیرند که گرم باشد بی قرار می شوند .
 • نوزادانی که به بیماری رفلاکس معده مبتلا هستند اغلب زمانی که شیر می خورند خیلی بازیگوش هستند و اغلب سینه مادر را رها می کنند.
 • نوزادانی مبتلا به رفلاکس معده بسیار انگشت و دست خود را می خورند و به طور معمول این نوزادان سیر ناپذیر هستند .
 • این نوزادان  در کل به علت پر جنب و جوش بودن از نظر والدین بیش فعال هستند .
 • رفلاکس معده باعث می شود کودکان مبتلا به این بیماری معمولا گوش های خود را بکشند و موهای خود را می کنند اما مسئله ای که والدین را نگران می کند این است که نوزادان مبتلا به بیماری رفلاکس معده بسیار چشم خود را می مالند .
 • این نوزادان اغلب خود را از بغل مادر پرت می کنند .
 • بعضی از کودکان مبتلا بعضی اوقات انگشت خود را در دهان فرو می برند که این امر باعث می شود ان ها استفراغ کند .
 • نوزادانی که به بیماری رفلاکس معده دچار هستند معمولا هیچگونه تمایلی به راه رفتن به گونه ای که چهار دست و پا باشند ندارند و زودتر از بقیه نوزادان شروع به راه رفتن می کنند .
 • اغلب این کودکان و یا نوزادان هیچگونه خواب ارامی ندارند و نه تنها زود از خواب می پرند بلکه در خواب خیلی تکان می خورند و بعضی اوقات پاهای خود را بسیار روی تشک می کوبند .
 • یکی دیگر از علائم این بیماری این می باشد کودکان معمولا دوست دارند پیراهن خود را بالا بزنند وشکم خود را به جاهایی که سرد و سفت هستند بچسبانند و فشار دهند
 • این نوزادان اصولا دیرتر از مابقی نورادان دندان در می آورند و دندان درآوردن آن ها معمولا با مشکلات بیشتری همراه می باشد و بی قرار تر می شوند .
 • و آخرین علائم این بیماری این می باشد که نوزادانی که به رفلاکس معده دچار هستند به دلیل اینکه بینی های آن ها گرفته است و سرفه های طولانی دارند همیشه به صورت سرماخورده به نظر می رسند .

رفلاکس-معده-در-کودکان (2)

کارهایی  که باید والدین در خانه آن ها را انجام دهند :

 • نوزادی که به رفلاکس معده دچار است با سختی زیاد می خوابد به همین علت روش خوابیدن و زمان آن باعث بهانه گیری نوزاد می شود . به همین علت باید زیر سر نوزاد را بلند کنید یا زاویه تخت و جای خواب آن را حدود 30 درجه بالاتر بیاورید . چون زمانی که بالاتنه نوزاد بالاتر قرار می گیرد دیگر محتویات معده به مری بر نمی گردد .
 • حتی می توانید نوزاد را به سمت بغل بخوابانید .
 • توصیه می شود تحت هیچ شرایطی در حالتی که نوزاد خواب است به اوشیر ندهید بهتر است او را بنشانید و بعد از غذا خوردن بعد از یه مدت زمان کوتاه او را بخوابانید .
 • حدود نیم ساعت نوزاد را بعد از غذا خوردن بنشانید .

به همه خانواده ها و والدین تذکر داده می شود در صورتی که هرکدام از نشانه های فوق را در نوزاد خود دیدید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید تا بررسی و معاینات لازم انجام شود و هرچه زودتر درمان شروع و کنترل شود .

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.
با تشکر،مدیریت سایت اطفال طب

پاسخ

یک × سه =