دندانپزشکی کودکان

دندانپزشکی کودکان

دندانپزشکی کودکان به منظور حفظ  سلامت دهان و دندان های کودکان از دوران کودکی  تا  سال های نوجوانان خدمات بهداشتی و درمانی را  ارائه می دهند . دندانپزشک کودکان باید تجربه و مدارک لازم برای مراقبت از دندان ها، لثه ها و دهان کودک را در مراحل مختلف دوران کودکی داشته باشند .

در 6 ماه اول زندگی کودک ،دندان هایش شروع به رویش می کنند  و در سن 6 یا 7 سالگی ، دندان های خود را از دست می دهد، و  در نهایت دندان های ثانویه و دائمی جایگزین می شوند. بدون مراقبت دندانپزشک مناسب، کودکان دچار پوسیدگی دندانی  و بیماری های دهانی می شوند که می تواند باعث درد و عوارض در کودک شود . امروزه پوسیدگی دندان در دوران کودکی به مراتب بیشتر دیده می شود .

دندانپزشک اطفال چه خدماتی ارائه می دهد ؟

 • ارزیابی سلامت دهان و دندان های کودکان
 • ارائه را های  پیشگیری از پوسیدگی های دندان  ها از جمله تمیز کردن و درمان فلوراید، و همچنین توصیه های تغذیه و رژیم غذایی مناسب
 • مشاوره  در رابطه با عادت کودک ،به عنوان مثال، استفاده از پستانک و مکیدن انگشت شست
 • ارزیابی و درمان اولیه برای صاف کردن دندان ها (درمان ارتودنسی )
 • درمان حفره های دندانی
 • تشخیص بیماری های دهانی مرتبط با بیماری هایی نظیر دیابت، نقص مادرزادی قلبی، آسم  و یا بیش فعالی
 • درمان بیماری های مربوط به لثه
 • مراقبت از آسیب های دندان (به عنوان مثال، شکاف، جابجایی و یا از بین بردن دندان ها)

دندانپزشکی-کودکان

خصوصیات دندانپزشک کودکان

به این دلیل که کودکان در بیشتر حالات برای درمان های دندانپزشکی همکاری نمی کنند ،دندانپزشک اطفال باید به گونه ای با کودکان ارتباط برقرار کند که بتواند خدمات درمانی را برای آن ها ارائه دهد .دندانپزشکان کودکان می دانند چگونه کودکان را به گونه ای بررسی و درمان کنند که راحت باشند. علاوه بر این، دندانپزشکان کودکان باید  از تجهیزات مخصوص طراحی شده در مطب خود استفاده کند که متناسب با روحیه کودکان باشد و کودک در آن مکان احساس راحتی داشته باشد .

دندانپزشک کودکان طیف گسترده ای از گزینه های درمان، و همچنین تخصص و آموزش برای مراقبت از دندان ها، لثه ها و دهان کودک شما را ارائه می دهد.

مزایای دندانپزشکی کودکان

یکی از بهترین مزایایی  که یک کودک می تواند از رفتن به دندانپزشک به طور مرتب برخوردار شود، توسعه عادات خوب است. بسیاری از بزرگسالان در مراقبت از دندان هایشان بسیار ضعیف هستند و این عادت اغلب در دوران کودکی ریشه دارد. اگر بچه ها عادت نادیده گرفتن سلامت دهانشان را داشته باشند، احتمالا  این عادات در  بزرگسالی نیز  ادامه خواهند داشت .

مزایای دیگری که فرزندانتان را به دندانپزشک می برید این است که دهان آنها را سالم نگه می دارید. بسیاری از مشکلات دندانی و دهان  مثل درد، ناراحتی و … بعد از اینکه  درمان به موقع انجام نشود ایجاد می شوند . اما دندانپزشک اطفال  می تواند  تمام علائم هشدار دهنده دهان و دندان کودکان را  پیش از آنکه توسعه پیدا کنند،تشخیص دهند . با مراجعه به دندانپزشک اطفال به صورت منظم می توانید از بروزمشکلات دردناک و گران قیمت دندان ها در آینده پیشگیری کنید.

مزایای دیگری که دندانپزشک کودکان می تواند برای فرزند شما داشته باشد این است که ،می توان در مدت زمام کوتاهی تمام مسئولیت های کودک را برای حفظ بهداشت دهان و دندان کودک به او آموزش داده شود . وقتی بچه ها با عواقب و یا پاداش ها ی کارهای خود روبرو شوند، رفتارهای خود را برطرف می کنند. هنگامی که یک کودک برای داشتن دندان های تمیز مورد ستایش قرار می گیرد،تلاش  در جهت حفظ  دندان هایش می کند .

مراجعه به دندانپزشک برای همه، به ویژه کودکان مهم است. با بازدید منظم ،کودکان می توانند دهان خود را تمیز نگه دارند و عادت های خوب را که برای بقیه زندگی شان ضروری است، توسعه دهند.

دندانپزشکی-کودکان (2)

روش های درمان در  دندانپزشکی کودکان

 • تمیز کردن و فلوراید دندان ها

دندان های کودک شما برای پاک کردن پلاک و باکتری ها آماده می شوند . پلاک ها و باکتری ها می تواند باعث ایجاد بیماری های صمغی و پوسیدگی دندان ها در کودکان  شوند. درمان و شستشوی کامل با فلوراید هر شش ماه  یک بار انجام می شود ،که یک روش بسیار موثر برای جلوگیری از بیماری های دندانی در کودک می باشد .

 • درمان حفره های دندانی

پوسیدگی دندان  و ایجاد حفره ها در بین دندان ها بیشتر در سنین بسیار پایین در کودکان دیده می شود . دندانپزشک اطفال می تواند با کمک مواد مدرن مانند پر کردن دندان یا نقره برای بازگرداندن دندان به حالت سالم، پوسیدگی و حفره در دندان ها را از بین ببرد .

 • درمان ارتودنسی

دندانپزشک کودکان می تواند در صورتی که کودک شما نیاز به درمان ارتودنسی داشته باشد ،آن را تشخیص دهد و اقدامات لازم را برای شروع درمان ارتودنسی آغاز کند .

 • حذف لکه ها بر دندان ها

در این روش از درمان با کمک ترکیباتی که باید با دقت کافی بر سطح دندان ها  اعمال شوند ،لکه های سطحی که سبب ظاهری بد در دندان های  کودکان شده است را از بین می برند .

 • سیلانت دندان

با کمک روکش پلاستیکی که بر سطح دندان ها قرار می گیرند ،از ایجاد پوسیدگی در دهان ها خصوصا دندان های عقب جلوگیری  می کنند . دندان هایی که در قسمت انتهایی قرار  دارند ،بیشتر در معرض پوسیدگی ها هستند ،زیرا این مکان ها مناسب برای اجتماع باکتری ها هستند،همین عامل می تواند دلیلی برای پوسیدگی دندان ها در کودکان باشد .

 • عصب کشی ریشه دندان

در طی عصب کشی ریشه دندان ها ،دندانپزشک اطفال با کمک تخلیه پالپ ملتهب ساقه ی دندان، درمان را آغاز می کند . در طی عصب کشی دندان های کودکان باکتری ها از ساقه پالپ داخل دندان ها تخلیه می شوند ،در نتیجه با کمک این روند از آبسه دندان ها جلوگیری و عفونت ها درمان می شود . عصب کشی دندان ها با نام پالپوتومی نیز شناخته می شود .

 منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.
با تشکر،مدیریت سایت اطفال طب

پاسخ

1 × یک =