بیماری پنجم در کودکان

بیماری پنجم در کودکان

آیا از علایم بیماری پنجم در کودکان باخبرید؟

در این مقاله اطلاعاتی در باب بیماری پنجم یا همان اریتمای عفونی، داده شده است.

درکنار بیماری های واگیر داری مانند: سرخک ، سرخجه و …، بیماری ای بنام بیماری اریتمای عفونی یا بیماری پنجم در کودکان وجود دارد که ، علایم مشابهی مانند، دانه های قرمز پوستی ایجاد می کند.

بیماری اریتمای عفونی در تقسیم بندی بیماری ها در ردیف پنجم قرار می گیرد، به همین منظور به آن بیماری پنجم نیز اطلاق می شود.

دکتر محمد رضا رضایی فوق تخصص نوزادان و دکتر ریتا محجوبی جراح و دندانپزشک کودکان در زمینه تشخیص و درمان انواع بیماری های مربوط به نوزادان و کودکان دارای تجربه و مهارت هستند ،شما می توانید برای مشاوره و مراجعه با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید :
44366550-44366989

بطور معمول بیماری پنجم در فصل بهار در میان کودکان شیوع بیشتری دارد. این بیماری قابلیت انتقال از کودک بیمار به کودک دیگر را دارد و از این نظر جز بیماری های واگیر دار طبقه بندی می شود.

اکثرا افراد زیادی در دوران کودکی خود به این بیماری مبتلا می شوند و از این رو پادتن ها این بیماری را در خون خود، به همراه دارند. بیماری پنجم عوارض جدی و نگران کننده ای ایجاد نمی کند،اما باید دقت داشت که اگر خانم بارداری در طی دوران بارداری خود دچار بیماری پنجم شود ( درصورتی که پیش تر از آن به این بیماری مبتلا نشده و فاقد پادتن آن است)، خطرناک می باشد و مادر می تواند از طریق جفت این بیماری را به جنین خود منتقل می کند که در این صورت، امکان سقط و یا بیمار شدن جنین وجود دارد.

بیماری پنجم در کودکان

بیماری پنجم در کودکان

علت بیماری پنجم درکودکان

عامل ایجاد این بیماری ویروسی بنام پارا می باشد. این ویروس انسانی می باشد که از طریق بزاق و مخاط دهان (سرفه و عطسه) قابلیت انتشار دارد.

نشانه های بیماری پنجم در کودکان

به دنبال ورود ویروس به بدن، بعد از چهار تا چهارده روز علائم بیماری ظاهر می شود. علائم این بیماری مانند نقطه های سرخ رنگ ( جوش های قرمز و ملتهب) بر روی پوست می باشد، که عوارض جانبی ای مانند: تب خفیف ، آبریزش از بینی و یا در مواقعی درد خفیف عضلانی را به همراه دارد.  به مرور زمان با گسترش بیماری، دانه های قرمز رنگ پوستی در بازوها و پاها نیز امتداد می یابند. این دانه های قرمز رنگ پوستی بعد از ایجاد شدن در سطح پوست، به کورک های چرکی تبدیل می شوند و رفته رفته خشک می گردند و بهبود پیدا می کنند. از بین رفتن علایم بیماری در کودکان مختلف متفاوت می باشد و از بین چند روز تاچند هفته یا حتی بیشتر، متغیر می باشد.

اگر کودک مبتلا به بیماری پنجم در معرض تابش آفتاب  ، فعالیت های بدنی طولانی ، دوش آب گرم و هیجانات زیاد قرار گیرد ، دوره ی درمان بیماری در آن کودک طولانی تر می شود. همچنین اگر کودک مدت زمان زیادی را در معرض تابش آفتاب قرار گیرد، امکان گرمازدگی در آن تشدید می شود.

برخی مطالب مفید دکتر محمد رضا رضایی فوق تخصص نوزدان

عفونت گوش میانی

عفونت در کودکان

عفونت ادراری کودکان

اسهال در کودکان

بی قراری در کودکان

پاسخ

یک × 4 =